• Ogłoszenia
  •  
    Aktualności fabularne
    Obecna pora roku: Wiosna 164r.

    Poniżej znajdują się ostatnie wydarzenia oraz ważniejsze ogłoszenia. Są one często opatrzone datą dodania, przy czym najświeższe informacje umieszczone są na samym początku listy.

    24.04.2024 - podsumowanie wydarzenia wioskowego w Sakuragakure. Więcej informacji w najnowszych aktualnościach fabularnych.
    Kącik Nowego GraczaSamouczek Wzór Karty Postaci AtrybutyRozwój postaci i koszty chakry Atuty Klany i organizacje Informacje o świecie Handbook
    Powyższe tematy powinny zawierać wystarczająco informacji, by móc bez przeszkód napisać Kartę Postaci i rozpocząć grę. W przypadku dalszych niejasności, zapraszamy do kontaktu zarówno na chatboxie, przez wiadomości prywatne oraz przez nasz serwer Discord.
    Administracja
    Pingwinek Chaosu
    Główny Administrator
    Norka
    Główna Mistrzyni Fabularna
    Hefajstos
    Główny Moderator Kuźni
    Tora
    Główny Moderator Technik

    W przypadku jakichkolwiek pytań bądź uwag, powyższe osoby zajmują się wyszczególnionymi w ich tytułach zagadnieniami. Pomocą służy również cała kadra forum, wraz z moderatorami. Zapraszamy również do dołączenia do forumowego Discorda.
    Kadra Sakura no HanaDiscord Sakura no Hana
     

[Odrzucone] It's not about money, it's about sending a message

Moderatorzy: Mistrzowie fabularni, Moderatorzy kuźni, Moderatorzy technik, Moderatorzy Kart Postaci

Awatar użytkownika
Kasane Mitsuki
Posty: 44
Rejestracja: 28 lip 2023, 15:53
Karta Postaci:
Punkty Doświadczenia:
Punkty Technik:
Techniki:
Bank:

[Odrzucone] It's not about money, it's about sending a message

Dzień dobry wieczór Państwu,

Zebraliśmy się tutaj dziś, żeby przedykutować ceny w sklepach (i nie, nie chodzi mi tutaj o cenę jajek w biedronce). Przeglądałem ostatnio oferowane na forum wyposażenie i odkryłem kilka niesamowicie dziwnych, jak dla nie, nieścisłości. Mam wrażenie że w kwestii obierania podanych cen nie zostało wzięte pod uwagę kontekst, ani ilość materiału, który należy zużyć do produkcji. Żeby o tym porozmawiać mam kilka przykładów, które przeprowadzę na zasadzie porównania, gdzie punktem odniesienia będzie wakizashi (bo to wydaje się mieć całkiem sensowną cenę, a przy okazji jest mniej więcej pośrodku stawki).

Przykład 1:
Wakizashi
Koszt450 Ryō
Stack/Slot8/1
Krótki miecz mając od 30 do 60 cm o lekko wygiętej budowie. Jest to w zasadzie skrócona katana, o tsuce oplecionej ozdobnym sznurem. Może, lecz nie musi, posiadać tsubę.
Katana
Koszt1000 Ryō
Stack/Slot2/1
Broń o jednosiecznej, zakrzywionej głowni powyżej 60 cm zakończonej ściętym sztychem. Tradycyjnie broń ta zawsze posiada tsubę, do tego najczęściej bogato zdobioną, okrągłą. Tsuka jest wykonana z wydrążonego drewna lub miedzi i pokryta oplotem z jedwabiu lub skóry rekina. Na końcu tsuki znajduje się kashira, do której często przyczepia się różnego rodzaju ozdoby.
Ten przykład akurat jest sensowny. Katana jako miecz, który jest w opisie 2x większy od wakizashi i jest droższy 2x. Makes sense to me dalej jednak we are going down a rabbit hole:

Przykład 2:
Katana
Koszt1000 Ryō
Stack/Slot2/1
Broń o jednosiecznej, zakrzywionej głowni powyżej 60 cm zakończonej ściętym sztychem. Tradycyjnie broń ta zawsze posiada tsubę, do tego najczęściej bogato zdobioną, okrągłą. Tsuka jest wykonana z wydrążonego drewna lub miedzi i pokryta oplotem z jedwabiu lub skóry rekina. Na końcu tsuki znajduje się kashira, do której często przyczepia się różnego rodzaju ozdoby.
Naginata
Koszt1500 Ryō
Stack/Slot1/2
Tradycyjna naginata składa się z drzewca o długości ok. 180 cm oraz elastycznie zamocowanego na nim żeleźca o długości ok. 40 cm. Samo ostrze naginaty wyglądem zbliżone jest do ostrza katany. Również jak w katanie jest wygięte, jednakże jest zdecydowanie szersze.
Huh?! Mamy tutaj naginatę, która składa się w zasadzie z kija bo x2 (jakies 80 Ryo łącznie) i z wakizashi, które kosztuje 450 Ryo. Jakim cudem to jest za 1500? I dunno. Kowal ma ma jakiś duży narzut na broń drzewcową, co również udowodnię dalej.

Przykład 3:
Yari
Koszt1750 Ryō
Stack/Slot1/3
Włócznia o długości od 1,5 do ok. 3–4 m, a nawet ponad 5 m. Zakończona krótkim (30–40 cm), prostym ostrzem o trzech krawędziach lub charakterystycznym "krzyżowym" ostrzem (z zamontowanymi w poprzek ostrza skrzydełkami zapobiegającymi zbyt głębokiemu wbiciu się yari w cel).
Wakizashi
Koszt450 Ryō
Stack/Slot8/1
Krótki miecz mając od 30 do 60 cm o lekko wygiętej budowie. Jest to w zasadzie skrócona katana, o tsuce oplecionej ozdobnym sznurem. Może, lecz nie musi, posiadać tsubę.
Ok witamy to the magic land. Yari, które jest z definicji bronią pospolitego żołnierza (tak samo jak naginata) jest o 75% droższe od katany i o 4x droższe od wakizashi. Gdyby nawet założyć, że drzewiec kosztuje 400 (co jest dość dużo jak na porównanie do kija Bo), to uświadomić sobie należy, że na samej górze Yari jest ostrze, którego ilość matriału jest taka sama jak do wyprodukowania Wakizashi. Łączna cena Yari wychodziłaby 850, a nie 1750.

To jednak nie wszystko, bo mam jeszcze jedną niespodzianka.

Przykład 4:
Kusza samopowtarzalna
Dystans100 metrów
Koszt2000 Ryō
Stack/Slot1/3
Większa od zwykłej kuszy przez dodatkowy magazynek. W odróżnieniu od normalnej kuszy pozwala na oddanie 10 strzałów zanim będzie wymagane przeładowanie tej broni. Nieporęczna i bardzo trudna w ładowaniu, nadrabia szybkostrzelnością, precyzją oraz siłą przebicia.
Holy Jesus! 2k za broń, która na dystans wytrzepie większość grupy przeciwników? Do tego ma skomplikowany mechanizm przeładowania oraz wiele rozwiązań technicznych, które miażdżą swoim zaawansowaniem inną broń? I'm fkin in. Nie wiem jakim cudem to coś jest droższe od Katany tylko 2x, ale coś tu poszło wyjątkowo nie tak. Podczas, gdy z ceną reszty kusz się zgadzam, to o tym monstrum nie wiem co mam myśleć.

Jaka jest moja propozycja? Moim zdaniem powinniśmy wziąć sobie punkt odniesienia i na nowo policzyć ceny broni do walki wręcz oraz tej kuszy rodem z Doom Eternal. Ja jako punkt odniesenia wziąłbym to Wakizashi i od niego wyszedł z cenami. Przykładowe ceny podałem już wyżej, ale może ktoś ma jeszcze jakiś pomysł.
Ostatnio zmieniony 31 paź 2023, 17:14 przez Tora, łącznie zmieniany 3 razy.
Obrazek
Umysł rozkazuje ciału i ono jest posłuszne. Umysł rozkazuje sobie samemu i natrafia na opór.
Awatar użytkownika
Hefajstos
Posty: 2014
Rejestracja: 26 kwie 2021, 21:11
Karta Postaci:
Punkty Bonusowe:

Re: It's not about money, it's about sending a message

Ceny w sklepie to bardziej skomplikowana rzecz od "Katana jest większa od Wakizashi więc kosztuje więcej, ale materiału w Yari jest mniej więc powinno być tańsze bigbrain ". Co prawda było to dawno temu, ale były ustalane biorąc pod uwagę ogrom czynników takich jak właśnie robocizna, popularność czy nawet zarobki z misji. Pewne rzeczy skończyły taniej żeby dało sie je kupić relatywnie szybko a nie grindować X misji po broń którą można po prostu zastąpić unikatem. Tak samo pewne bronie skończyły drożej bo uznaliśmy że w świecie nomen-omen ninja, byłyby to bronie mało popularne i w sklepie postrzegane zwyczajnie za egzotyczne. Niestety nie powiem ci co stało za decyzją względem konkretnie wymienionych broni bo nie oszukujmy się - to było 2 lata temu. Nie mniej po evencie z kuźniowymi usiądziemy do sklepu i ogarniemy ceny wszystkich przedmiotów by dostosować je do aktualnych realiów.

That being said, zachęcam do dalszego zgłaszania swoich uwag i spostrzeżeń. Tak jak nie gwarantuje że je zaimplementujemy, tak na pewno będzie to bardzo pomocne.
Prowadzone Wątki:
Senka - To już dwa lata... może więcej ;;
Shogo - Ale nie odpisuje, pewnie nie odpisze, już nigdy... jak by co - dalej nie odpisał.
Mikan - znowu po Jeleniu, się z Daimyo szlaja. Ale czy kiedyś odpisze?
Ichigo - Bo się jej rządzić zachciało. A i tak nie odpisuje.
YuYuYu - Szczekający renifer i jego właścicielka pilnują podglądacza w klinice.
Hikari - "Szuka" Hyakuzawy flirtując z haremem trzech dziuń.
Tsubaki - Se przylazła. I se jest.
Awatar użytkownika
Tora
Posty: 2767
Rejestracja: 27 kwie 2021, 15:24
Ranga dodatkowa: Główny Moderator Techniczny
Discord: Tora#0227
Karta Postaci:
Punkty Bonusowe:
Techniki:

Re: It's not about money, it's about sending a message

Z racji na brak aktywności w temacie od pół miesiąca, a także wypowiedź Dona i zapewnienie, że po evencie ruszą kuźniowi z ogarnięciem cen, przenoszę do archiwum, a temat zamykam.
Zablokowany

Wróć do „Archiwum”