• Ogłoszenia
  •  
    Aktualności fabularne
    Obecna pora roku: Wiosna 164r.

    Poniżej znajdują się ostatnie wydarzenia oraz ważniejsze ogłoszenia. Są one często opatrzone datą dodania, przy czym najświeższe informacje umieszczone są na samym początku listy.

    24.04.2024 - podsumowanie wydarzenia wioskowego w Sakuragakure. Więcej informacji w najnowszych aktualnościach fabularnych.
    Kącik Nowego GraczaSamouczek Wzór Karty Postaci AtrybutyRozwój postaci i koszty chakry Atuty Klany i organizacje Informacje o świecie Handbook
    Powyższe tematy powinny zawierać wystarczająco informacji, by móc bez przeszkód napisać Kartę Postaci i rozpocząć grę. W przypadku dalszych niejasności, zapraszamy do kontaktu zarówno na chatboxie, przez wiadomości prywatne oraz przez nasz serwer Discord.
    Administracja
    Pingwinek Chaosu
    Główny Administrator
    Norka
    Główna Mistrzyni Fabularna
    Hefajstos
    Główny Moderator Kuźni
    Tora
    Główny Moderator Technik

    W przypadku jakichkolwiek pytań bądź uwag, powyższe osoby zajmują się wyszczególnionymi w ich tytułach zagadnieniami. Pomocą służy również cała kadra forum, wraz z moderatorami. Zapraszamy również do dołączenia do forumowego Discorda.
    Kadra Sakura no HanaDiscord Sakura no Hana
     

Tetsu no Kuni - informacje o kraju

Kompletnie pokryte śniegiem państwo będące domem dla legendarnych samurajów, wojowników dzierżących katany lepiej niż ktokolwiek na świecie. Dawniej położone było na szczycie ogromnych trzech gór zwanych Sanrō (Trzy Wilki) jednak w wyniku batalii kilkaset lat temu góry te zostały zniszczone. Tereny na jakie one upadły tworzą dzisiejsze Tetsu no Kuni, co tylko świadczy o tym jak ogromne były one, że ich zniszczenie stworzyło całe państwo. Od wschodu graniczą jedynie z Haru no Kuni, natomiast pozostałe granicy dzieli z oceanem i Morzem Chūshin. Kraj znany jest również ze swojej marynarki wojennej, będącej przez niektórych uważaną za jedną z trzech najsilniejszych na całym świecie. Sama polityka kraju jest bardzo prosta choć jest ona bardzo wymieszana z wręcz religijną wiarą samurajów i cywili niższego stopnia w Daimyō. Ziemia Tetsu no Kuni należy do jednej z bardziej surowych. Mroźna, chłodna, nieprzyjazna dla roślin. Nawet o jakieś krzewy ciężko i jedyne co można zielonego znaleźć w Kraju Żelaza, to bardzo odporne na zimno drzewa. Nie są one rozsiane po całym państwie, a jedynie można znaleźć ich większe skupiska w paru rejonach Tetsu no Kuni, najczęściej centralnych. Gdzieniegdzie trafimy na strzępki trawy, jednak nic mają one długiego żywota.
Awatar użytkownika
Pingwinek Chaosu
Administrator
Posty: 826
Rejestracja: 26 kwie 2021, 21:02
Karta Postaci:
Osiągnięcia:

Tetsu no Kuni - informacje o kraju

Tetsu no Kuni | Kraj Żelaza鉄の国
StolicaTengoku
DaimyōMiyamoto Musashi
Wioska ninjaBrak
Kompletnie pokryte śniegiem państwo będące domem dla legendarnych samurajów, wojowników dzierżących katany lepiej niż ktokolwiek na świecie. Dawniej położone było na szczycie ogromnych trzech gór zwanych Sanrō (Trzy Wilki) jednak w wyniku batalii kilkaset lat temu góry te zostały zniszczone. Tereny na jakie one upadły tworzą dzisiejsze Tetsu no Kuni, co tylko świadczy o tym jak ogromne były one, że ich zniszczenie stworzyło całe państwo. Od wschodu graniczą jedynie z Haru no Kuni, natomiast pozostałe granicy dzieli z oceanem i Morzem Chūshin. Kraj znany jest również ze swojej marynarki wojennej, będącej przez niektórych uważaną za jedną z trzech najsilniejszych na całym świecie. Sama polityka kraju jest bardzo prosta choć jest ona bardzo wymieszana z wręcz religijną wiarą samurajów i cywili niższego stopnia w Daimyō.
Położenie geograficzne
Tetsu no Kuni mieści się na Starym Kontynencie i jest wysunięte najbardziej na północ ze wszystkich ziem tego rejonu - z wyjątkiem oddzielnych wysepek na jakich to znajdowało się Kōri no Kuni, Same no Kuni i Fuyu no Kuni. Znaczna większość jego granicy jest morska, a lądową można znaleźć jedynie na wschodzie gdzie leży Haru no Kuni. Mroźne tereny Tetsu no Kuni w znacznie większej części zajmowane są przez góry z jedynie paroma dolinami i lodowymi polanami na jakich to najczęściej budowane są osady oraz miasta. Przeważnie im bliżej granicy morskiej, tym tereny są coraz bardziej płaskie - dzięki czemu w Tetsu no Kuni można znaleźć wiele miast portowych. Im bliżej centrum kraju natomiast, tym większe szczyty górskie można znaleźć, choć nie mogą one dorównywać szczytom w niedaleko sąsiadującym Kaminari no Kuni. Największy szczyt, idealnie w centrum kraju, nazywa się Szczytem Hamon i jest on pozostałością po dawnych górach Sanrō.
Fauna i flora
Ziemia Tetsu no Kuni należy do jednej z bardziej surowych. Mroźna, chłodna, nieprzyjazna dla roślin. Nawet o jakieś krzewy ciężko i jedyne co można zielonego znaleźć w Kraju Żelaza, to bardzo odporne na zimno drzewa. Nie są one rozsiane po całym państwie, a jedynie można znaleźć ich większe skupiska w paru rejonach Tetsu no Kuni, najczęściej centralnych. Gdzieniegdzie trafimy na strzępki trawy, jednak nic mają one długiego żywota. Również fauna kraju jest stosunkowo uboga. Najczęściej można tutaj natrafić na wilki i niedźwiedzie polarne, co czyni podróże po kraju niebezpiecznymi dla cywili bez odpowiedniej eskorty. Trafiają się też jelenie, owce czy woły jednak te znajdują się jedynie w miejscach bliższych zasiedlonym. Hodowla owiec i wołów to właściwie jedyne rodzaje hodowli zwierzęcej jakie występują w Tetsu no Kuni, choć niektórzy śmielsi zajmują się również hodowlą wilków. Najbardziej unikatowymi zwierzętami są przerośnięte białe tygrysy szablozębne - niezwykły okaz, jakich mieszkańcy dojrzeli tylko parę. Te można znaleźć przy Szczycie Hamon. Podobno są one niezwykle niebezpieczne, na tyle że nawet bardziej doświadczeni samurajowie się do nich nie zbliżają. Nigdy nie oddalają się jednak daleko od szczytu, to też z tego powodu powstały plotki iż chronią one czegoś na szczycie.
Gospodarka
Mimo dość ubogich terenów na rozwój, Tetsu no Kuni wbrew pozorom jest jednym z bogatszych krajów Starego Kontynentu. Niedotknięte przez wojnę, a nawet przez nią napędzone z racji na stal jaką sprzedawali, zawdzięcza swoje miejsce w czołówce paru aspektom. Pierwszym z nich są ogromne złoża żelaza jakie to można znaleźć praktycznie w każdej górze, co częściowo odpowiada za nazwę kraju. Zawsze obok największych złóż powstaje osada zajmująca się ich wydobyciem, a te następnie transportowane są do osad zajmujących się manufakturą stali. Ta następnie trafia do obróbki i zmieniania jest w świetniej jakości zbroje i pancerze, jakie to na całym świecie nie mają sobie równych. Przychody z tego są ogromne, a i sam przemysł jest równie potężny - jednak tego doświadczyć można jedynie po dojrzeniu całego procesu na własne oczy. Dziennie produkowane są tysiące broni, a następnie wysyłane są do chętnych kupców. Jest to główne źródło dochodu całego Tetsu no Kuni, jakie jednak uważa się za samowystarczalne. Najpewniej z racji na rybołówstwo, jakie jest tam drugim najbardziej popularnym przedsięwzięciem. Mieszkańcy jacy nie pomagają przy wykopywaniu żelaza czy jego obróbce, najczęściej zajmują się właśnie łowieniem ryb, a następnie sprzedawaniem ich do stolicy, gdzie te są rozprowadzane po całym kraju. Ryba, najczęściej łosoś, jest najczęściej widywanym jedzeniem w domach każdego mieszkańca Tetsu no Kuni. Na trzecim miejscu i ostatnim sposobem utrzymania gospodarki przez mieszkańców jest wcześniej wspomniana hodowla owiec i wołów. To z ich futra produkowane są wszelakie płaszcze, jakie pozwalają na wytrzymanie niesamowicie niskich temperatur w Tetsu no Kuni.
Tengoku - stolica oraz architektura
Zapierające dech w piersiach, ogromne miasto otoczone przez taigę w jakim to podobno mieszka 40% ludności całego Tetsu no Kuni. Z każdym rokiem jest ono coraz bardziej rozbudowywane, a dzięki rzece przepływającej obok, można ze stolicy wypłynąć również na otwarte morze na połowy rybne. Tengoku definitywnie należy do jednego z bardziej niesamowitych miast Starego Kontynentu, co świadczy o tym jak samurajowie musieli wkładać wysiłek w jego rozbudowę. Położone jest ono bardziej na zachodzie, gdzie tereny nie były takie górzyste i poprowadzone są z niego drogi do wszystkich najważniejszych miast portowych, a także osad produkcyjnych. Początkowo miało ono jedynie formę dość wielkiego zamku, jednak z każdym dobudowywano kolejne domy, karczmy, świątynie... aż stało się ono ogromną metropolią. Stolice można więc podzielić na trzy większe regiony. Zamek Kinzoku, dzielnicę rodu Ashikaga oraz tereny mu okoliczne. W samym zamku zamieszkuje Daimyō Miyamoto Musashi, wraz ze swoją rodziną oraz najbardziej zaufanymi doradcami. Również wielu wyższej rangi samurajów ma w nim swoje domy, a także prawo do zamieszkiwania tam mają mistrzowie rzemieślnictwa i duchowni. Jest to swego rodzaju miejsce elity Tetsu no Kuni i trzeba mieć dobry powód aby zostać wpuszczonym do wnętrza zamku nie należąc do tej elity. Tuż za murami zamku można znaleźć dzielnicę rodu Ashikaga, czołowego rodu samurajskiego w Tetsu no Kuni. Posiadają oni dla siebie ogromny skrawek terenu tuż za murami i to na jego terenach zamieszkują niższej rangi samurajów dla jakich to nie było miejsca w zamku. Można tam znaleźć również wielu zbrojmistrzy czy kowali, a także różne gospody, świątynie, dojo i karczmy. Tak jak tereny te są otwarte dla wszystkich, tak władzę nad nimi sprawuje ród Ashikaga i to oni są tam sprawiedliwością. Najdalej położone są tereny mieszkalne dla prostych ludzi, zajmujących się rybołóstwem czy wydobywaniem żelaza. Również można znaleźć tam wszelakiego rodzaju gospody i wcale nie są te tereny mniej zadbane od wyżej wspomnianych. Zwyczajnie, z racji na swój status społeczny, są najdalej od Daimyō.
Polityka - wewnętrzna i międzynarodowa
Polityka wewnętrzna kraju tak jak jest bardzo skomplikowana, jest również niezwykle prosta. Na samym szczycie piramidy znajduje się Daimyō, uważany za posłańca od Bogów i jednego prawowitego władcę Tetsu no Kuni. Nikt nie ma odwagi mu się sprzeciwiać, ani kwestionować jego praw do władzy - niezależnie od tego kto tym Daimyō aktualnie jest. Jego prawą ręką jest natomiast patriarcha rodu Ashikaga, czyli największego i najbardziej tradycyjnego rodu samurajskiego. Praktycznie wszyscy samurajowie w Tetsu no Kuni są częścią tego rodu z niewieloma wyjątkami. Poza swoją prawą ręką, Daimyō ma również paru doradców zajmujących się różnymi sprawami - czy to dbaniem o produkcję broni, czy to rybołówstwem, czy to wymierzaniem sprawiedliwości. Żaden z nich nie jest ubóstwiany i jest ogromna różnica między szacunkiem jaki otrzymują doradcy, a samym Daimyō. Kolejni w piramidzie są natomiast kapłani, dbający o rozwój duchowny wszystkich rodzin w Tetsu no Kuni. Bardzo niewiele osób sprzeciwia się ich opinii i nawet samurajowie znajdują się pod nimi, wysłuchując z pokorą tego co Ci mają do powiedzenia. Najwyższy kapłan ma szacunek prawie równy Daimyō. Dopiero pod tymi kapłanami znajdują się samurajowie, jacy dla zwykłych mieszkańców chłodnego kraju są wręcz panami. Sprzeciwianie się decyzji nawet mało znaczącego samuraja często jest karalne dla prostych ludzi, jacy to są następnym szczeblem w piramidzie. Ci nie mają wręcz prawa głosu, jednak z racji na wieloletnie wbijanie im do głowy wiary, pokory i skromności - rzadko kiedy się buntują przeciwko władzy. Istnienie tutaj również podział, lub swego rodzaju zacofanie, na podstawie płci. Uważa się, ze kobiety powinny usługiwać mężom, gotować im i dbać o ich domy. Wszystkie te jakie podejmują się rybołóstwa, górnictwa, płatnerstwa czy chcą zostać samurajkami otrzymują od ludności krzywe spojrzenia. Mogą jednak zostać kapłankami i jest to jedyna pozycja jaka daje im jakąś "siłę", i jaka to nie jest kwestionowana przez społeczność.

W kwestiach międzynarodowych, Tetsu no Kuni jest dość odcięte. Jedyne współprace jakie prowadzi to współprace handlowe związane ze sprzedażą broni jaką produkują, z jednym wyjątkiem jakim jest Tsuchi no Kuni. Tamtejszy Daimyō wynajął ich do ochrony jego terenów po tym, jak ninja okazali się niekompetentni. Za tą ochronę Tetsu no Kuni jest sowicie wynagradzanie i ma swego rodzaju placówkę bliżej centrum Starego Kontynentu.
Kultura - religia, święta, kuchnia
Tetsu no Kuni jest rejonem bardzo duchownym. Praktycznie każdy mieszkaniec jest wyznawcą wiary zwanej Shinto, bardzo szerokiej wiary o ogromnej ilości bogów zwanych Kami. Tak jak ich ilość jest ciężka do zliczenia, tak w samym Tetsu no Kuni przeważają trzy bóstwa. Ebisu, będący bogiem rybołóstwa oraz szczęścia jest niezwykle popularny w miastach portowych, nadmorskich osadach i wśród rybaków. Wszędzie praktycznie można znaleźć jego kapliczki, przy których to wierzący się kłaniają i przed wypłynięciem modlą o powodzenie. Po udanych połowach natomiast, zostawiają na kapliczkach część swoich połowów jako podziękowanie za ochronę na wodach i udane połowy. Drugim istotnym bóstwem jest Kagutsuchi, bóg ognia opiekujący się kowalami i rzemieślnikami pracujących przy ogniu. Jest on wyznawany i przez górników, i przez wszelkiego rodzaju rzemieślników pracujących z tak popularnym w Tetsu no Kuni żelazem. Ma on również swoje kapliczki, a rzemieślnicy co jakiś czas składają mu swoje produkty w ofierze, licząc na kolejną udaną produkcję. Ostatnim, najważniejszym bogiem jest Amaterasu - władczyni słońca i wszystkiego co istnieje. Uważa się, że to właśnie jej mówcą jest sam Daimyō, a sama linia królewska to jej dzieci - dlatego też tylko jej członkowie mogą zostać Daimyō. Niezależnie od tego kim kto jest w Tetsu no Kuni, wszyscy w nią silnie wierzą i uważają za ich zbawicielkę, dzięki której to mają takie "dobre" życie. Samurajowie natomiast wierzą, że to ona pozwala im na duchowe spełnienie i chcą jej służyć bez najmniejszego zawahania.

Kraj nie jest znany z wielu świąt mimo swojej mocnej wiary. Głównie wynika to z racji wiary, że każdy dzień powinien być równie święty i każdego dnia powinna się mieć bogów w sercu. Jest jednak jeden wyjątek, jakim jest Święto Amaterasu odbywające się 22 czerwca. We wszystkich miastach przeprowadzany jest wtedy festiwal, a największy z nich odbywa się oczywiście w stolicy. Kapłanki tańczą w podzięce dla bogów, samurajowie postują przez 24 godziny, rzemieślnicy ofiarują swoje produkty, rybacy swoje połowy, a zwykli ludzie co tylko mogą. Każdy w Tetsu no Kuni raduje się tego dnia i jest to jeden z niewielu dni, gdzie chłodne społeczeństwo ma jakieś uśmiechy na twarzy.

Kuchnia obszaru nie jest jednak zbyt interesująca. Mało kto w Tetsu no Kuni stara się oferować jakieś wymyślne jedzenie, preferując stawiać najzwyczajniej w świecie na praktycznych posiłkach. Importowany ryż, zioła oraz własnoręcznie złowione ryby. To jest 90% posiłków w Tetsu no Kuni w jakim to ludzie wierzą, że nadmiar w jedzeniu jest obrazą bogów i słabością jakiej muszą się wyzbyć. Czasami, przeważnie przy większych świętach, na stołach potrafi pojawić się mięso lub chleb, jednak są to okazje bardzo rzadkie. Alkohol nie jest jednak uważany za obrazę bogów, przez co często do posiłków mieszkańcy Tetsu no Kuni wypijają małą czarkę sake, również importowanego z kontynentu z racji na mało dogodne warunki jego produkcji w samym Tetsu no Kuni.
Ostatnio zmieniony 25 kwie 2023, 13:45 przez Pingwinek Chaosu, łącznie zmieniany 3 razy.
Zablokowany

Wróć do „Tetsu no Kuni - Kraj Żelaza”