• Ogłoszenia
 •  
  Aktualności fabularne
  Obecna pora roku: Wiosna 164r.

  Poniżej znajdują się ostatnie wydarzenia oraz ważniejsze ogłoszenia. Są one często opatrzone datą dodania, przy czym najświeższe informacje umieszczone są na samym początku listy.

  14.06.2024 - zostaje zamordowany kuzyn syna Nishi no Tsume. Więcej informacji w aktualnościach fabularnych.
  02.06.2024 - ex-Tsuchikage, Sabataya Shuten trafia do Bingo w związku z jej akcjami w Mieście Portowym Aki. Więcej informacji w aktualnościach fabularnych.
  30.04.2024 - nowe wydarzenie "wioskowe" w Tako no Kuni. Więcej szczegółów w aktualnościach fabularnych.
  Kącik Nowego GraczaSamouczek Wzór Karty Postaci AtrybutyRozwój postaci i koszty chakry Atuty Klany i organizacje Informacje o świecie Handbook
  Powyższe tematy powinny zawierać wystarczająco informacji, by móc bez przeszkód napisać Kartę Postaci i rozpocząć grę. W przypadku dalszych niejasności, zapraszamy do kontaktu zarówno na chatboxie, przez wiadomości prywatne oraz przez nasz serwer Discord.
  Administracja
  Pingwinek Chaosu
  Główny Administrator
  Norka
  Główna Mistrzyni Fabularna
  Hefajstos
  Główny Moderator Kuźni
  Tora
  Główny Moderator Technik

  W przypadku jakichkolwiek pytań bądź uwag, powyższe osoby zajmują się wyszczególnionymi w ich tytułach zagadnieniami. Pomocą służy również cała kadra forum, wraz z moderatorami. Zapraszamy również do dołączenia do forumowego Discorda.
  Kadra Sakura no HanaDiscord Sakura no Hana
   

Samouczek dla początkujących

Kompendium wiedzy poświęcone przede wszystkim mechanice rozgrywki oraz rozwojowi. Tematy tutaj się znajdujące opisują nie tylko proces rozwoju postaci, ale również spis dziedzin, informacje o klanach oraz wszelakie tematy mające na celu pomóc w wykreowaniu postaci.
Awatar użytkownika
Pingwinek Chaosu
Administrator
Posty: 833
Rejestracja: 26 kwie 2021, 21:02
Karta Postaci:
Osiągnięcia:

Samouczek dla początkujących

Samouczek dla początkujących初心者向けチュートリアル
Czym jest Sakura no Hana?
Sakura no Hana jest grą z gatunku PBF (co oznacza Play by Forum), osadzoną w alternatywnym uniwersum Naruto. Czym jest PBF konkretnie, a także czym jest Naruto?

PBF (Play by Forum) najprościej ujmując jest grą roleplay, w której gracze tworzą własne postacie i prowadzą je poprzez opisową rozgrywkę w przeznaczonych do tego tematach. Łatwo jest uznać forum PBF, za opowieść tworzoną z udziałem wielu graczy w danym uniwersum. W naszym przypadku, zawiera ona również duże ilości elementów typowych dla gier RPG, o czym świadczy mechanika, opisana w dalszych tematach, do jakiej gracze muszą się stosować. Poza postaciami graczy jednak, za tworzoną opowieść odpowiadają również Mistrzowie Gry. To oni oceniają powodzenie akcji gracza, na podstawie zdolności jego postaci, i również rzucają mu wyzwania do rozwiązania.

Naruto natomiast, jest bardzo popularnym anime oraz mangą autorstwa Kishimoto Masashiego. Uniwersum tego dzieła w dużym uproszczeniu można opisać jako dawną, bardziej feudalną Japonię z elementami nowoczesnej technologii, w której istnieje energia zwana chakrą. Wykorzystywana jest ona do najróżniejszych rzeczy, od chodzenia po ścianach, aż po wskrzeszanie zmarłych. Osoby jej używające zwane są shinobi i to właśnie na nich skupia się uniwersum oraz cała historia Naruto. Na naszym forum akcja dzieje się setki lat po wydarzeniach z mangi, jednak świat od tamtych czasów nie zmienił się znacznie ze względu na różne wydarzenia. Bardziej dokładny opis uniwersum możemy znaleźć w przeznaczonym do tego dziale, jednak osoby nie znające Naruto nie muszą się obawiać. Wyobrażenie sobie świata, gdzie większość ludzi posiada energię zwaną chakrą i są nią w stanie manipulować na różne sposoby, jest większą częścią tego, co potrzebujecie wiedzieć o tym uniwersum. Reszty będziecie się w stanie nauczyć od innych graczy w trakcie gry, a także kadra administracyjna jest zawsze gotowa na wasze pytania.
Początek
Wielu z was zapewne zastanawia się jak w ogóle zacząć grać na naszym forum, a co ważniejsze - jak grać? Nie musicie się jednak obawiać z racji że postaramy się dla was jak najbardziej to wszystko uprościć, przygotowując spis tego, co po kolei powinniście robić, aby jak najwięcej zrozumieć.
 1. Pierwszym co musicie zrobić, jest przeczytanie regulaminu. Tak jak mamy ich parę, najważniejszy jest dla was regulamin forum i jest on jedynym, jaki musicie znać na tym etapie.
 2. Po zapoznaniu się z regulaminem, możecie stworzyć już konto. Jego nazwa nie musi być na początku imieniem lub imieniem i nazwiskiem waszej postaci, chociaż później będzie wymagana jego zmiana. Wystarczy się wtedy zgłosić w tym celu w odpowiednim temacie.
 3. Nim zaczniemy tworzyć własną kartę postaci, jaka wymagana jest do gry, warto zapoznać się z realiami forum. Na forum istnieje wiele krajów, a kultura w nich może być różna. To, jak ludzie patrzą na shinobi również może być zależne od kraju, w jakim się znajdujemy. Żeby poprawnie odgrywać swoją postać i nie łamać zasad uniwersum, należy zapoznać się z tymi tematami:
 4. Kolejnym ważnym elementem przy planowaniu postaci jest również to, kim chcemy aby ona była. W czym się specjalizowała. Na naszym forum staramy się was w tej kwestii jak najmniej ograniczać i dawać wam jak największy wybór. Możecie być członkami klanów posiadających unikatowe umiejętności lub zwykłymi bezklanowcami - a nawet takimi, którzy później będą w stanie założyć własny klan! Jest to jednak już bardziej wymagający proces, więc warto nad nim pomyśleć. Poza unikatowością jaką dają nam klany, jest jednak wiele innych rzeczy wpływających na umiejętności naszej postaci. Są to chociażby atrybuty, atuty, żywioły oraz dziedziny, jakie rozwijamy. W dalszym etapie rozgrywki, dochodzą również tak potężne rzeczy jak wspomagania. Poniżej umieszczamy linki do działów i tematów poświęconych konkretnym rzeczom:
 5. Po przeczytaniu powyższych tematów, powinniście być już w stanie mniej więcej określić jaką chcecie postać. A jeżeli nie? Nie ma problemu! Nie musicie pomysłu mieć już na samym starcie. Wystarczy wam sam zarys, który potem wraz z rozgrywką stanie się dla was wyraźniejszy. Czeka więc was teraz jeden z najważniejszych dla was tematów, mianowicie Wzór Karty Postaci. W temacie z nim również jesteście w stanie znaleźć opis jak go uzupełniać oraz dopiski, co jesteście w stanie mieć na start. W razie wszelakich pytań, możecie się śmiało kierować do kadry oraz innych graczy. Nawet gdy oni wam bezpośrednio nie pomogą, na pewno będą w stanie powiedzieć kto to zrobi! Po wrzuceniu gotowej Karty Postaci musicie już tylko czekać na odpowiedź od moderacji kart postaci czy wszystko jest dobrze. Kiedy już moderator zaakceptuje wam waszą postać, musicie utworzyć 4 tematy w każdym poddziale działu Rozliczenia. Tam będziecie rejestrować swoje wszystkie przychody PD, PT, PB czy pieniędzy.
 6. Niezależnie czy otrzymaliście akcept karty postaci czy nie, istnieje jeszcze parę tematów z którymi warto się zaznajomić. Tak jak najlepiej jest przeszukać na własną rękę forum, aby nic nam nie umknęło, tak istnieje jeszcze parę ważnych tematów. Są nimi: Jednym z najważniejszych dla was tematów przez całą grę, będą Aktualności fabularne. Jeżeli świat się w jakiś sposób rozwija lub dzieją się istotne wydarzenia, to tam będą się o tym pojawiać informacje.
 7. Jest szansa, że niektórzy z was grali już na innym forum Naruto. W takim wypadku, może was zainteresować temat Przenoszenie KP, który pozwala na przeniesienie swojej postaci z innego forum, po dopasowaniu jej do naszych realiów, lub wykorzystania tego, co na niej zdobyliśmy do stworzenia nowej postaci bardziej rozwiniętej na start od pozostałych.
Pomocy dla nowych ciąg dalszy
Mimo wszystkich wyżej zawartych informacji, dla graczy nowych w tego typu rozgrywce, dalej może być ciężko zacząć. Nie wszyscy też chcą czekać i obserwować jak grają inne osoby. Dlatego postaramy się tutaj rozpisać jak grać, czego unikać, gdzie szukać rzeczy oraz zasugerujemy parę ścieżek jakie możecie objąć by lepiej zrozumieć nasz świat.

Pisanie postów
Nasze wspólne opowiadania tworzymy pisząc posty w różnych tematach fabularnych. Należy pamiętać, że bez posiadania odpowiedniej zdolności nie możemy być w dwóch tematach w tym samym czasie jako postać. W postach warto opisywać przeżycia naszej postaci. Jej zachowanie, przemyślenia, interakcje ze światem i innymi ludźmi. Żyjemy z zasady, że im więcej takich detali, tym lepiej. Nie należy się jednak do tego zmuszać, jeżeli tracimy wtedy przyjemność z pisania i rozgrywki. Z czasem pewne nawyki i tak zdobędziecie od innych graczy. Złe lub dobre, czas pokaże. Kiedy formatujemy tekst w poście, warto zadbać o przejrzystość. Słowa jakie nasza postać wypowiada dać pogrubioną czcionką oraz zaczynać je i kończyć myślnikiem. Można tekst nawet pokolorować, jeżeli ktoś chce coś podkreślić. Tak długo jak przejrzystość zostanie zachowana, nikt nie będzie miał problemu. Dobrze jednak pamiętać, aby nie zmieniać ciągle swojego stylu pisania. Mogłoby to pogubić graczy z jakimi piszemy. A w momencie, kiedy opuszczamy jakiś temat fabularny? Na końcu należy napisać “z/t” lub coś podobnego. Jest to wtedy jawna informacja, że postać gracza opuściła dany temat.

Czego unikać?
Należy pamiętać, że piszemy tutaj wspólnie opowiadania, nie samodzielnie. Próbowanie kontrolowania innych postaci lub wymuszania na niej jakichś wydarzeń, które wyniknęły z naszego widzimisię nie jest mile widziane. Nieznaczna kontrola nad jakimś NPC np. przechodniem na ulicy jest w porządku, jednak kiedy ten nagle zacznie atakować innego gracza? To już nie jest w porządku, tak długo jak nie jesteśmy Mistrzem Gry prowadzącym komuś jakiś wątek. Każde akcje mają także konsekwencje fabularne, o czym należy pamiętać, jeżeli chcemy naszą postacią “narozrabiać”. Również należy pamiętać, że nasza wiedzy =/= wiedzy postaci. Nawet, kiedy my znamy umiejętności postaci innego gracza, tak nie powinniśmy tej wiedzy wykorzystywać do ustalania reakcji naszej postaci tak długo, jak ona nie jest ich świadoma. Zależnie od skali takiego "nadużycia" i tego jak często się one komuś zdarzają, może być ono nawet karalne banem.

Po stworzeniu postaci…
Wiemy już mniej więcej jak pisać posty oraz czego w tych postach unikać. Jak jednak postawić pierwsze kroki w naszym świecie shinobi? Jest parę metod:
 • napisanie w temacie Tablica misji, jaki został wyżej podany. Tam możemy poprosić, aby ktoś poprowadził dla naszej postaci jakąś misję lub pomniejszy wątek.
 • napisanie do innego gracza na PW/mChacie/discordzie. Możecie się wtedy wraz z nim umówić na jakąś fabułę, lub poprosić go nawet o pomoc przy starcie gry.
 • w przypadku gdy jesteśmy zbyt nieśmiali, możemy również dać ogłoszenie, gdzie szukamy innej postaci do jakiejś relacji lub wątku w odpowiednim temacie.
Te trzy metody są najbardziej zalecane z racji, że są też najbardziej efektywne. Pamiętajmy, że główną metodą rozwoju naszej postaci są misje oraz przygody. Możemy również wydać nasze pieniądze jakie otrzymaliśmy na start w sklepie pamiętając, że przychody i wydatki musimy aktualizować w temacie banku jaki, stworzyliśmy.

Parę słów na koniec
Z racji, że nasze forum jest świeżo po stworzeniu stosunkowo wymagającego uniwersum, rozpoczęcie gry może być dla was cięższe. Może brakować jakichś tematów lub kwestii poruszonych, jakie wy uznajecie za istotne, a nam umknęły w natłoku prac. Z tego powodu, istnieje dział Propozycje, w którym prosimy was o wasze uwagi i sugestie, które pozwolą nam ulepszyć forum. Jednocześnie, istnieje również temat FAQ, gdzie możecie zadawać swoje pytania i my na nie odpowiemy.
Ostatnio zmieniony 11 mar 2022, 13:55 przez Jelonek, łącznie zmieniany 1 raz.
Zablokowany

Wróć do „Encyklopedia”